Aktualności

Coraz bliżej rekomendacji panelu

2023-11-06
Fot. Tomasz Cierpisz
Fot. Tomasz Cierpisz

Zakończył się drugi weekend spotkań Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego. Przez dwa dni pogłębialiśmy wiedzę na temat efektywności energetycznej i zrównoważonego transportu, wysłuchując kolejnych prezentacji eksperckich, dyskutując o nich i zadając dodatkowe pytania. Poznaliśmy też rekomendowane przez osoby eksperckie działania dla Rzeszowa. Mają one zapewnić osiągnięcie neutralności klimatycznej przez miasto do 2030 roku. Na koniec obu dni wypracowywaliśmy w grupach własne propozycje rekomendacji w obu obszarach tematycznych panelu. Teraz zajmie się nimi zespół koordynujący panel wspólnie z 6 panelistami i panelistkami tworzącymi zespół redakcyjny. Zredagowana lista propozycji rekomendacji trafi następnie do zespołu monitorującego, który zaopiniuje je pod względem zgodności z regulaminem panelu. A już za dwa tygodnie 18 listopada – odbędzie się ostateczne głosowanie nad rekomendacjami.

Struktura obu dni podczas tego weekendu była podobna. Zaczynaliśmy od przypomnienia scenariuszy dla Rzeszowa, które wybraliśmy podczas poprzednich spotkań. Były to: "Efektywność energetyczna przede wszystkim" i "Miasto dostępnego transportu publicznego – polski Zurich". Następnie miejscy urzędnicy prezentowali informacje o planowanych przez urząd działaniach w obszarze efektywności energetycznej (Katarzyna Strojna z Wydziału Klimatu i Środowiska) i zrównoważonego transportu (Łukasz Dziągwa z Zarządu Transportu Miejskiego). Po nich swoje wystąpienia mieli eksperci i eksperci w poszczególnych tematach. Pierwszego dnia byli to Tomasz Bońdos i Beata Kempa z Zespołu ds. Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, którzy dzielili się doświadczeniami Bydgoszczy w dochodzeniu do neutralności klimatycznej oraz mówili o tym, jak zarządzać energią w mieście i inwestować w OZE na terenach miejskich, a także Łukasz Rajka z Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, który podawał najlepsze metody oszczędzania energii w budynkach miejskich. Drugi dzień wypełniły z kolei prezentacje z inspiracjami krakowskimi dra inż. Marka Bauera z Politechniki Krakowskiej (o tym, jak dobrze organizować i promować transport publiczny) i Marcina Wójcika z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie (o tym, jak zachęcać do ruchu rowerowego i pieszego) oraz wystąpienie o elektromobilności Agaty Rzędowskiej, dziennikarki motoryzacyjnej. 

Najważniejszą częścią obu dni była praca grupowa nad propozycjami rekomendacji dla miasta. Zanim przystąpiliśmy do tej pracy, omówiliśmy zasady dobrej rekomendacji i zapoznaliśmy się z rekomendacjami eksperckimi oraz głosami zebranymi podczas poprzednich spotkań i za pomocą formularza internetowego - od mieszkańców i mieszkanek Rzeszowa. Tworząc propozycje rekomendacji, każdego dnia pracowaliśmy kolejno w trzech grupach tematycznych. Pierwszego dnia były to: zarządzanie energią, odnawialne źródła energii i oszczędzanie energii, a drugiego: transport publiczny, transport pieszy i rowerowy oraz elektromobilność.

Nagrania transmitowanych części panelu, prezentacje i zdjęcia można znaleźć w zakładce Materiały. Odpowiedzi eksperckie na pytania zadane podczas spotkań, a także propozycje rekomendacji od ekspertów i ekspertek oraz mieszkańców i mieszkanek Rzeszowa (zebrane poprzez formularz internetowy) znajdują się poniżej.

powrót do listy