data wydruku: 2024-10-19 00:15:31
Panel Obywatelski Urzędu Miasta Rzeszowa

Gmina Rzeszów

e-mail: um@erzeszow.pl www: panel-obywatelski.erzeszow.pl

Temat panelu

Temat panelu: "Jak Rzeszów ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku?"

Tematem Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego jest neutralność klimatyczna, czyli - w najkrótszych słowach - równowaga między antropogenicznymi emisjami gazów cieplarnianych a ich pochłanianiem/składowaniem. Ponad 70% wszystkich globalnych emisji gazów cieplarnianych jest wytwarzanych w miastach, które zajmują tylko około 3% powierzchni Ziemi, co pokazuje, jak ważna jest rola samorządów lokalnych dla osiągnięcia neutralności w skali świata.

Podczas spotkań panelu będziemy zajmować się mieszkalnictwem i transportem, czyli dwoma obszarami, które w największym stopniu odpowiadają za emisję gazów cieplarnianych w Rzeszowie.

Kontekst europejski

W grudniu 2019 roku Komisja Europejska przedstawiła plan zakładający dojście przez Europę do neutralności klimatycznej do 2050 roku - tzw. Europejski Zielony Ład. W 2021 roku, gdy Parlament Europejski i Rada przyjęły tzw. prawo o klimacie, ten plan stał się prawnie wiążący dla krajów członkowskich Unii.

Z kolei w 2022 roku Rzeszów, jako 1 z 5 polskich (i 100 europejskich) miast, zostało wybrane do udziału w unijnej misji “Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta”. Głównym celem misji jest wsparcie i promocja miast w ich transformacji w kierunku neutralności klimatycznej do 2030 roku. Miasta te otrzymają łącznie 360 mld euro na działania służące osiągnięciu neutralności i są zobowiązane do opracowania (m.in. przy współudziale obywateli i obywatelek) tzw. Climate City Contracts zawierających miejskie plany neutralności klimatycznej. Rzeszowski Panel Klimatyczny jako narzędzie włączania mieszkańców i mieszkanek w podejmowanie decyzji znakomicie wpisuje się w cele tej misji.